
Sipulin ja valkosipulin viljely, kannattavuus ja markkinat, Peltoviljelyn vaihtoehdot ja mahdollisuudet -sarja
3.4.2023 @ 10:15 - 11:45
Sipulin ja valkosipulin viljely, kannattavuus ja markkinat, Peltoviljelyn vaihtoehdot ja mahdollisuudet -sarja
Maanantaina 3.4. webinaarin aiheena on sipulin ja valkosipulin viljely.
Tilaisuus alkaa 10.15 ja asiantuntijana puhumassa on viljelijä Tero Sarala Liedosta, Sarkalan Sipulilta.
Peltoviljelyn mahdollisuudet ja vaihtoehdot -sarjan tavoitteena antaa sysäyksiä tilallisille uusista viljelykasveista ja niiden viljelystä, markkinoista ja kannattavuudesta. Tänä vuonna keskitymme myös viljelykiertoon.
Lyhyitä (1,5 h) webinaareja asiantuntijapuheenvuoroin eri kasvien perusviljelystä/yrittäjyydestä, sen kannattavuudesta. Webinaarisarjan lopuksi kuulija osaa arvioida tuotannon kannattavuutta ja siihen vaikuttavia seikkoja.
Osallistuja tuntee erikoiskasvien erityisvaatimukset maaperän, kylvösiemenen, lannoituksen, kasvintuhoojien ja viljelytekniikan huomioiden sadon jatkojalostuksen ja markkinoinnin ja siten osaa arvioida sen soveltuvuutta mm. omalle tilalle muuttuvissa olosuhteissa.
Paikka: webinaari, zoom-alustalla
Kenelle: yrittäjät, opiskelijat, maatilan toiminnan kehittämisestä kiinnostuneet
Ilmoittautuminen: https://www.lyyti.in/peltokasvituotannonvaihtoehdot2023
Osallistujalinkki lähetetään ennakkoon ilmoittautuneille.
Lue lisää tilaisuudesta täältä.
Lisätietoa:
Anne-Mari Heikkinen p. 0447050401, anne-mari.heikkinen(a)mtk.fi
Järjestäjät: Savonia-amk ja MTK-Pohjois-Savo Innostu tiedosta -hanke
Innostu tiedosta -hanke on yhteistyöhanke, jota toteutetaan Pohjois-Savossa yhteistyössä Luken, Luoteis-Savon -, Sydän-Savon ja Ylä-Savonsekä Rantasalmen maaseutupalveluiden kanssa.
P.s. Sarjan muut luennot ja aikaisemman vuoden kasviluennot on katsottavissa www.innostutiedosta.fi